Regularne czyszczenie laptopa przedłuża jego żywotność, pozwala utrzymać efektywność pracy podzespołów na wysokim poziomie i sprzyja utrzymaniu ogólnej higieny na biurku. Jak zrobić to skutecznie i nie uszkodzić niczego? Sprawdź ten poradnik.

Czyszczenie laptopa krok po kroku

Jeśli korzystasz z laptopa codziennie np. do pracy, to wymaga on czyszczenia tak samo, jak twoje biurko czy akcesoria takie jak telefon. Laptop gromadzi kurz z pomieszczenia, często także dochodzi problem obsługiwania komputera brudnymi rękami, jedzenia i picia, którego resztki mogą dostać się do środka obudowy laptopa.

Dlatego przynajmniej od czasu do czasu warto przetrzeć ściereczką z mikrofibry ekran i obudowę, pomocne może być też sprężone powietrze w sprayu oraz pędzelek do zbierania kurzu i okruszków. Zacznijmy od tego, co najłatwiejsze i najbardziej dostępne, czyli od ekranu, obudowy i klawiatury. Wiele osób zastanawia się, czym umyć ekran laptopa, żeby nie było zacieków, ale równocześnie, żeby nie zniszczyć właściwości powierzchni. Odradzamy stosowanie popularnych płynów do czyszczenia szyb, bo silne detergenty i inne środki czyszczące mogą uszkodzić delikatną matrycę ekranu.

Najlepiej kupić profesjonalny środek do czyszczenia ekranów komputerowych. Takie rzeczy są dostępne w ofercie sklepu elektronicznego Komputronik, gdzie możesz też znaleźć inne akcesoria przydatne podczas czyszczenia laptopa jak sprężone powietrze czy komplet miękkich ściereczek z mikrofibry, które świetnie zbierają kurz i nie rysują delikatnej powierzchni.

Czym umyć ekran laptopa, klawiaturę i obudowę?

Środek czyszczący do ekranu musi być lekkim detergentem i nie może zawierać alkoholu. Dobrze również, aby formuła miała właściwości antystatyczne i nie zostawały na ekranie smugi. Postaraj się nigdy nie aplikować środka czyszczącego bezpośrednio na ekran, intensywny zaciek i duża ilość płynu mogą przyczynić się do uszkodzenia powłoki matrycy.

Możesz w ten sam sposób przetrzeć cały komputer. Zwróć szczególną uwagę na przestrzenie między klawiszami i brud gromadzący się w narożnikach oraz na elementach łączących podstawę i ekran. Komputer musi być wyłączony oraz odłączony od zasilania w trakcie całego procesu czyszczenia. Wydaje się to oczywiste, ale nigdy nie zaszkodzi przypomnieć.

Jeśli model twojego laptopa ma ekran zamontowany za pomocą zawiasów to z pewnością kurz, brud czy reszty jedzenia oraz martwy naskórek będą gromadzić się w takich zagłębieniach i łączeniach. W wąskie szpary trudno jest dostać się za pomocą szmatki, tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się patyczki do uszu albo sprężone powietrze.

Sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury i portów

Powietrza w sprayu użyj także do wyczyszczenia przycisków klawiatury oraz przedmuchania otworów wentylatorów czy gniazd portów. Sprężone powietrze to bardzo duża pomoc podczas czyszczenia laptopa, bo jest wiele miejsc, gdzie trudno się dostać, a dzięki dyszy można wydmuchać brud z małych otworów.

klawiatura

Coraz większa ilość kurzu gromadzi się też w okolicy różnych podzespołów, a zwłaszcza narażony jest wiatrak od wentylatora, co jest wyjątkowo groźne. Kurz zapycha ramiona wiatraka, przez co wentylator coraz gorzej pracuje, podzespoły się grzeją, a komputer wolniej pracuje.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do awarii i utraty danych z dysku. Warto przedmuchać otwory w podstawie laptopa, a najlepiej zdjąć obudowę i wyczyścić dokładnie wnętrze. Jednak jeśli nie masz w tym doświadczenia albo dysponujesz bardzo smukłym laptopem, to lepiej zostawić to specjaliście.

Jak widać, nie jest trudno zadbać o czystość swojego komputera przynajmniej w kwestii jego zewnętrznej obudowy oraz ekranu. Jednak od czasu do czasu każdy model warto zanieść do profesjonalnego serwisu komputerowego, aby wykonać gruntowne sprzątanie i przy okazji sprawdzić wydajność pracy poszczególnych elementów komputera. Utrzymywanie laptopa w czystości sprzyja jego trwałości i pozwala na bardziej efektywną pracę całego sprzętu. Zadbaj o swój laptop lub powierz to serwisowi.

 

Artykuł sponsorowany

 

Artykuł przypisany do: